E-ticaret

Dünya değişti. Herşey değişti. Pandemi, Covid19 yeme içme alışkanlıklarımızı, iş yapış şekillerimizi ve alışveriş kültürümüzü değiştirdi. Kısacası yeni dünyada eski düzene yer yok. Artık E-ticaret var. Satmak ya da satın almak istediğiniz herşeyi internet üzerinden sipariş vererek alıp satabiliyorsunuz. Fiziksel dünyamızın artık sanal dünyaya girdiğini ve dijitalleştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Dünyanın dijitalleşmesiyle beraber çoğu kavram dijitale, sanala döndü. Sanala dönüşen kavramlar eski hallerinin sonunu getirdi. Dijital dünyada E-ticaret ve sosyal medya ilk sırayı alıyor.

1. E-ticaret Nedir?

E-ticaret, sanal ortamda yapılan alışveriş işlemleri için kullanılıyor. Eğer bir ürün almak istiyorsanız internet sayfalarından birine girip sahip olmak istediğiniz ürüne online olarak sipariş verip sahip olabiliyorsunuz. Aynı şekilde bir şirket açtığı bir internet sitesi üzerinden ürünlerini satarak e ticaret yapıyor.  İnternet kullanımının artmasıyla beraber birçok iş sanal dünyaya katıldı. Sanal dünyaya katılmaktan kendisini koruyamayan kavramlardan bir tanesi de ticaret. E-ticaret, ticaretin dijital ortamda yapılan halidir. E-ticaret KOBİ’ler için tercih edilmesi gereken bir ticaret şeklidir. İsimlerini fiziki mağaza olarak duyuramayan işletmelerin sanal dünyadaki sayısız insanla iş yapabilecek bir vasfa bürünmeleri büyük bir fırsat olarak görülmelidir.

2. Fiziki Mağazaların Neden Sonu Geldi?

Teknolojinin artmasıyla birlikte insanlarda kolaycılık baş göstermeye başladı. Arkadaşlarımızla buluşmak yerine görüntülü arama yapıyoruz. Dışarıda vakit geçirmek yerine oyunlarda birlikte oluyoruz. İnsanların fiziksel olarak beraber geçirdikleri vakit bile dijital ortama taşınmışken ticaretin de dijitalleşmesi oldukça doğal. Fiziki mağazaların sonunu getirecek olmasından bahsetme sebebimiz ise, bahsettiğimiz dijitalleşmeyle gelen kolaycılık. Birkaç tık ile dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herhangi bir işletmeden istediği şeyi alabilecek insanlar neden dışarıda bulunan sınırlı sayıdaki mağazanın sınırlı eşyalarından seçim yapsın ki? Müşteri için rekabet olan ortamlarda fiyat için de rekabet olur, dolayısıyla e-ticaretin alıcıyı daima indirimlerle şaşırtabileceğini unutmamak gerekir. Fiziki mağazaların ödemek zorunda oldukları kira, elektrik vb. faturalar e-ticaret kimliğine bürünen sanal mağazalarda olmadığı için satıcısına fiyattan feragat etme imkanı sunar. Alıcı da haklı olarak e-ticareti seçer. E-ticaretin fiziki mağazaların sonunu getirme sebebi kısaca alıcıya kolay ve ucuz alışveriş imkanı sunmasıdır.

3. Fiziksel Mağazalar Ne Yapmalı?

Fiziksel olarak kurulu mağazaların bu sondan kaçıp müşterilerini geri kazanabilmek için yapabileceği tek şey dijital ortama girmektir. Bir internet sitesi kurup ürünlerinizi sitenizden pazarlamalısınız. Fiziki mağaza ve sanal mağaza arasında herhangi bir çatışma yok. Galip çoktan e-ticaret olarak belirlenmiş durumda. Fiziksel mağaza sahiplerinin para kazanmaya devam etmek için yapabilecekleri tek şey gelenekçilikten vazgeçip sanal ortama girmektir. Değişen dünyada internet sitesi olmayan kurumlar, kimlik kartı olmayan insanlar gibidir.

4. Alıcı ve Satıcı Açısından E-ticaret

Alıcı açısından e-ticareti yukarıda genel olarak ele almış olsak da farklı bir başlıkta toparlamakta fayda var. E-ticaretin alıcıya sunduğu kolaylıklar tahmin edebileceğinizden çok daha fazla. Aradığı ürünü kolayca seçme, ne alacağını bilmediği durumlarda sonsuz seçenek şansı, kolay ödeme, herhangi bir alışveriş yorgunluğuna gerek olmaması e-ticaretin sağladığı kolaylıklardan sadece birkaçı. Satıcı açısından e-ticarete bakacak olursak e-ticaretin faydalarına tekrar tekrar rast geliriz. Mesela müşteriyi mağazasına getirmek için kapısına parlak afişler asan fiziksel mağaza sahiplerini düşünün. E-ticarette böyle bir şeye gerek yok. Kolayca verilen birkaç reklamla müşterileri kendilerine çekmeleri oldukça basit. E-ticarette kira masrafı, fatura masrafı gibi ekstra giderler de yok. Ekstra giderler olmaması nedeniyle e-ticarette müşterinin tarafından rahatça bakıp kızışan rekabet anlarında ya da özel günlerde rahatça indirim yapılabilir.