WordPress 5.5 Güncelleme Sonrası Sitem Çalışmıyor!

Binlerce Site WordPress Yeni Sürümünde Hata ile Karşılaştı!

WordPress 5.5 sürümündeki binlerce siteyi etkileyen bir hata ortaya çıktı. WordPress güncelleme sonrası hatalar, kritik bir hata oluştu, güncelleme sonrası site çökmesi gibi problemler  sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bunun çözümünü yazımızda paylaşıyoruz.

WPBakery Builder, Elementor gibi pluginler WordPress 5.5 güncellemesinden sonra hatalarla karşılaştılar. Bunun sebebi   Jquery Migrate desteğinin yeni wordpress sürümünde kaldırılmasından kaynaklanıyor.

Binlerce Site WordPress 5.5 Sürümünde Hata ile Karşılaştı!

Panik yapmanıza gerek yok! Binlerce WordPress kullanıcısı aynı sorunu yaşadı. Bu durum  JQuery sorunları ile alakalıdır. Yapmanız gereken tek şey WordPress’in bu sorunu yaşayanlar için yayınlamış olduğu “Jquery Migrate” eklentisini kurarak çözmek olacaktır.

JQuery Migrate Helper eklentisini etkinleştir eklentisini buradan indirebilirsiniz. https://wordpress.org/plugins/enable-jquery-migrate-helper/

WordPress 5.5 Tema Düzenleme Hatası

WordPress 5.5 sürümlerini indiren bütün sitelerde farklı özelliklerde hatalar oluşmaktadır. Sebebi ise eski wordpress temalarının 5.5 için uyumlu olmaması. Tema düzenleme hatası, WpBakery Page Builder, Elementor, Visual Composer vb. tema düzenleme pluginlerinin sayfa düzenlenmesi sırasında verdiği hatadır. Sayfa düzenlerken “Ajax Url tanımlanmadı hatası” alınır. Ya da sürükle bırak tarzı eklentilerin hiçbir fonksiyonu düzgün çalışmaz.

Bu hatayı yukarda bahsettiğimiz gibi “Enable jQuery Migrate Helper” eklentisiyle çözebiliriz.

WordPress  Wp Admin Beyaz Sayfa Sorunu

WordPresste eğer beyaz ekran hatası alıyorsanız bunun sebebi kurmuş olduğunuz eklenti olabilir. Bu sorunu çözebilmek adına Ftp programına erişip plugin dosyasının adını değiştirerek eklentileri tek tek pasif etmek yerine toplu bir şekilde devre dışı bırakmış olur ve daha hızlı işlem yapabiliriz.

  • Filezilla programı ve cpaneldeki dosya yöneticisi ile wordpress çekirdek dosyalarınıza (wp-admin, wp-content, wp-includes klasörlerinin olduğu klasöre) erişim sağlayın.
  • Bir sonraki adımda wp-content dosyasının içerisine girmeniz gerekiyor.
  • Wp content dosyası içindeki plugins dosyasının adını değiştirmeniz, eklentileri devre dışı bırakmanız konusunda yardımcı olacaktır.

jQuery Migrate Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress admin paneline girdikten sonra Eklentiler>Yeni ekle> Enable jQuery Migrate Helper arama yerine arattıktan sonra eklentiyi kurup aktif edebilirsiniz.

5 Adımda WordPress 5.5 Sürümü Nasıl İptal Edilir?

  1. WordPress admin paneline giriş yapın.
  2. Eklentiler > Yeni eklenti ekle kısmına WP Downgrade yazın.
  3. Karşınıza çıkan WP Downgrade eklentisini kurup aktif edin.
  4. Eklentiyi aktif ettikten sonra ayarlar kısmına girip “WordPress Target Version” kısmında bir önceki versiyon olan 5.4.2’ e çevirebilirsiniz.
  5. Değişiklikleri kaydedip WordPress 5.5 olan sürümünüzü 5.4’ e çevirmiş olacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>